Wij nodigen u van harte uit voor de jaarlijkse donateursbijeenkomst. Die vindt dit keer plaats op zaterdag 5 november 2022 in Theaterkerk Mammemahuis Jellum.
PROGRAMMA
LEZING
Religie, macht en oorlog
De wereld van de Friese edelman dr. Sicke van Dekema (1548-1625)
In de kerk van Jellum is enige tijd geleden de grafkelder van de adellijke familie Dekema ontdekt en in ere hersteld. Daarbij kwamen de grafstenen tevoorschijn van jonker Sicke ('heer van Jellum') en zijn vrouw Hil van Tamminga én die van hun dochter Katharina, getrouwd met jonker Bote van Grovestins. In de lezing wordt uitvoerig stilgestaan bij de loopbaan van Sicke van Dekema, residerend op Mammema state te Jellum en woonachtig in een groot stadshuis te Leeuwarden. Daarnaast wordt de bredere context geschetst van de oorlog met Spanje, zoals die verliep na 1580. Deze veroorzaakte een splitsing binnen de Friese adel: protestant geworden families kwamen tegenover katholiek gebleven families te staan. Vele Dekema's - bijvoorbeeld - bleven katholiek, zo niet jonker Sicke. Waarom niet? En hoe ontwikkelde zich na verloop van tijd de interne religieuze scheiding der geesten bij de adel in Friesland?
AANMELDEN
Wilt u bij deze bijeenkomst aanwezig zijn dan vragen wij u om u uiterlijk 31 oktober 2022 aan te melden bij de Stichting Alde Fryske Tsjerken. Dit kan via het aanmeldformulier of u kunt een mail sturen naar info@aldefrysketsjerken.nl.
Het adres van de Theaterkerk Maemmahuis in Jellum is:
Hegedyk 15
9026 BB Jellum
De jaarlijkse donateursbijeenkomst vond dit keer op zaterdag 2 november 2019 plaats in de Grote Kerk van Leeuwarden. Het was een drukbezochte bijeenkomst. We danken iedereen voor zijn of haar komst.
U kunt een verslag van deze dag hier lezen.
In de kerk van Hegebeintum is restaurator Randolph Algera van Art Decor uit Heerenveen klaar met de restauratie van de zestien rouwborden. Een bijzondere klus, die met veel precisie is uitgevoerd. Alle zestien rouwborden vroegen om een aparte behandeling. Er moest vooral veel schoongemaakt worden. Maar ook werd er veel met bladgoud en verf gewerkt. Nu het werk klaar is, blijkt des te meer hoe prachtig de rouwborden zijn.
Op donderdagmiddag 4 april organiseerde de Stichting een bijeenkomst, waarin Algera uitleg gaf over de restauratie en de wandborden.
De jaarlijkse donateursbijeenkomst vond dit jaar plaats op zaterdag 3 november 2018 plaats in de Johanneskerk van Britsum. De kerk staat bekend om de prachtige muurschilderingen, die gerestaureerd zijn. Meer informatie over deze kerk vindt u hier. Een verslag van deze bijeenkomst is hier te lezen.